Бербок: Лажните референдуми на делови од Украина се спротивност на слободни и фер избори

Од:

Лажните референдуми, одржани на делови од Украина, се спротивност на слободни и фер избори, смета германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

dobivaj vesti na viber

Таа тврди дека на тие референдуми, за да гласаат, луѓе биле носени од станови и од работни места со закана со оружје.

– Тоа е спротивност на слободни и фер избори, нагласи Бербок.

Како што истакна министерката, „сè додека постои руски диктат во окупираните региони, граѓаните таму не се ниту слободни, ниту безбедни“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Анкета: Повеќето Германци не ја сакаат повторно Ангела Меркел

Ана Ололовска

Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство

Речиси две третини од Германците трошат помалку поради рекордната инфлација

А1он

Бундесбанк: Германското стопанство зимава ќе влезе во рецесија

А1он

Шолц: За оваа зима, енергетската безбедност на Германија е загарантирана

А1он