Литванија ќе биде подготвена да прими германска воена бригада до 2026 година

Од:

Литванија ќе инвестира за да може да биде домаќин на германска воена бригада до 2026 година, изјави литванскиот министер за надворешни работи Габриелус Ландсбергис.

„До 2026 година, Литванија ќе биде подготвена да прими цела бригада, заедно со сè што вклучутоа тоа. Ќе имаме складишта, касарни – се што е потребно“, рече Ландсбергис во Берлин по средбата со неговата германска колешка Аналена Бербок.

„Ова е исклучително значаен чекор за Литванија, исклучително значајна инвестиција“, додаде тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски дрон ја прател Аналена Бербок

Горан Наумовски

Бурбок, за време на посетата на Одеса, мораше да се засолни по сирената за воздушен напад

Бербок: Украинскиот конфликт не смее да „замрзне“

Бербок: Земјите од Западен Балкан апсолутно и целосно припаѓаат на Европската Унија

Горан Наумовски

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Радман се обиде да ја бакне Бербок: Ако некому му пречи, се извинувам