afrika

Свет

Централноафриканската Република го усвои биткоинот како легална валута

А1он
Централноафриканската Република (ЦАР) го прифати биткоинот како законско средство за плаќање, соопшти денеска претседателскиот кабинет. Ова е втора земја по Ел Салвадор која се одлучува
Свет

Западна Африка се соочува со историски недостиг на храна

А1он
Западноафриканскиот регион историски гледано се соочува со најголем недостиг на храна, поттикнат од регионалните конфликти, сушата, но и влијанието на украинската војна врз цените и
Свет

„Оксфам“ предупредува за глад во Источна Африка поради војната во Украина

А1он
Невладината хуманитарна организација Оксфам предупредува за неизбежна криза со храна во Источна Африка, предизвикана главно од руската инвазија врз Украина, јави ДПА. Извршната директорка на
Свет

Во Британија пристигна Ласа треска од Африка, опасен сој на аренавирус што не се шири брзо како коронавирусот

А1он
Во Велика Британија се откриени два случаи на Ласа треска, кај патници кои биле во Западна Африка, а здравствените служби веднаш го стиснале алармот бидејќи
Свет

СЗО: Бројот на заразени во Африка би можел да биде седум пати поголем

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека бројот на заразени лица со коронавирус во Африка би можел да биде седум пати поголем од официјалните податоци, изјави
Свет

Претседателот на Гвинеја-Бисау избегна државен удар: „Сакаа да го убијат него и целиот кабинет“

А1он
Претседателот на Гвинеја Бисау, Умаро Сисоко Ембало, избегна обид за државен удар во вторникот, последниот во серијата државни удари низ Западна Африка. Претседателот Ембало и