Западна Африка се соочува со историски недостиг на храна

Од:

Западноафриканскиот регион историски гледано се соочува со најголем недостиг на храна, поттикнат од регионалните конфликти, сушата, но и влијанието на украинската војна врз цените и достапноста на храната, соопштија хуманитарните агенции.

dobivaj vesti na viber

Во регионот има околу 27 милиони гладни, а тој број до јуни би можел да се зголеми на 38 милиони, што е за 40 отсто повеќе од минатата година и историски максимум, се наведува во заедничката изјава на 11 меѓународни хуманитарни организации.

Големи делови од Западна Африка, вклучително и делови од Буркина Фасо, Мали, Нигер и Нигерија, се соочуваат со исламистички бунт поради кој досега се протерани милиони луѓе. Заедно со Чад тоа се земјите најпогодени од глад.

Регионот се соочува и со големи поплави и суши поради климатските промени, што ја отежнува работата на земјоделците. Производство на житни култури во 2021/2022 година година во Нигер опадна за 39 отсто во однос на претходната година, додека пад од 15 отсто е забележан во Мали.

Цената на храната на светско ниво расте, трговијата е нарушена поради руската инвазија на Украина, а негативно влијаеа и затворањата на границите поради коронавирусот.

Според Организацијата за храна и земјоделство (ФАО), шест западноафрикански држави 30 до 50 отсто од потребите за жито ги обезбедуваат преку увоз од Русија и Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

УНИЦЕФ: Поради сушата, на милиони деца во Африка им се заканува смрт

Германија враќа антиквитети со непроценлива вредност во Африка

Ана Ололовска

Гигантот „Гленкор“ призна дека корумпирал ширум Африка

Ана Ололовска

Повеќе од 18,4 милиони луѓе на Рогот на Африка се изложени на ризик од глад

А1он

ФАО и 14 меѓународни организации предупредуваат дека на истокот од Африка му се заканува голема глад

Ана Ололовска

СЗО: Случаите со Ковид-19 се во пораст во Африка и Америка

А1он