Во Британија пристигна Ласа треска од Африка, опасен сој на аренавирус што не се шири брзо како коронавирусот

Од:

Во Велика Британија се откриени два случаи на Ласа треска, кај патници кои биле во Западна Африка, а здравствените служби веднаш го стиснале алармот бидејќи станувало збор за многу опасна заразна болест, јавуваат британските медиуми.

Европските нулта пациенти веднаш биле ставени во изолација и се лекуваат.

Ласа треската често пати е смртоносна аренавирусна инфекција која се јавува главно во Африка, а може да влијае на повеќе органски системи.

Епидемии на Ласа треската досега имало во Нигерија, Либерија и Сиера Леоне. Оваа болест била внесена и во САД и во Обединетото Кралство. Резервоарот на вирусот е Mastomys natalensis, стаорец кој често живее во куќите во Африка.

Најважно од сè е дека за разлика од коронавирусот, Ласа треската нема пренесување на вирусот од човек на човек само затоа што сме блиску со некој што е заразен, па затоа ширењето на овој вирус е далеку побавно отколку во случајот со Ковид-19.

Инкубацијата трае од пет до 16 дена. Симптомите почнуваат со прогресивна треска, слабост, малаксаност и дигестивни симптоми. Може да се појават симптоми и знаци на хепатитис. Во текот на следните три до четири дена, симптомите напредуваат во болки во грлото, кашлица, болка во градите и повраќање.

Лекот Рибавирин може да ја намали смртноста до 10 пати доколку со негова употреба се почне во првите шест дена од инфекцијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин: Ако Британија испрати муниција со ураниум ќе реагираме

Катерина Павлова-Николовска

Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

Горан Наумовски

Во Лондон ќе се одржи голема конференција за воените злосторства во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фиат 500 лета во воздух, снимката е страшна, а епилогот неверојатен

Предраг Петровиќ

Британците на масовен штрајк: Лекарите, машиновозачите, наставниците, новинарите се на улица…

Ана Ололовска

Британски и германски ловци пресретнале руски авион над Естонија

Катерина Павлова-Николовска