afrika

Свет

Силуваат, крадат органи и малтретираат деца – документарец на CNN

А1он
CNN направи шокантен документарец за афричките бегалци кои поминуваат преку пустината во Израел. Нивните лоши услови за живот, конфликтните области или бедата, ги тераат овие
Свет

Само еден нож за над 400 девојчиња – обрежувањето зема замав и во Европа

А1он
Традицијата која е создадена како би се направила контрола над жените, обрежувањето на женските генитали, зема се поголем замав и на европско тло – пренесува
Свет

Потера по „белата сестра“ која во Африка регрутира женски терористички групи

А1он
Саманта Лутвејт, британката која е во бегство заради обвинението на британската влада за тероризам се наоѓа во Сомалија каде регрутира женски терористички ударни групи. Саманта