СЗО: Случаите со Ковид-19 се во пораст во Африка и Америка

Од:

Бројот на заразени со коронавирус во Африка и во САД се зголемува поради ширењето на подвидот на сојот Омикрон на Ковид-19, изјави Тедрос Аданом Гебрејесус на денешниот брифинг.

dobivaj vesti na viber

Во светот, извештаите за смртни случаи продолжуваат да се намалуваат, рече тој, додавајќи дека бројот на заразени за една недела во моментов е „најмал“.

„Но, овој тренд, иако е восхитувачки, не ја покажува целосната слика. Сведоци сме на зголемување на бројот на заразени во Америка и Африка предизвикани од подвидови на Омикрон, предупреди генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО).

Според епидемиолошкиот билтен на СЗО од 4 мај, во неделата од 25 април до 1 мај, во светот се регистрирани 3.893.033 случаи на инфекција со коронавирус и 15.695 смртни случаи. Морбидитетот во светот минатата недела е намален за 17 отсто, а смртноста за три отсто во однос на претходните седум дена. Процентот на зарази е зголемен во Африка (31отсто) и Северна и Јужна Америка (13отсто), додека во останатите четири региони има пад.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Бајден во посета на Кентаки по катастрофалните поплави

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

Американски шериф ги снабдува училиштата во неговата област со полуавтоматски пушки