zapadna afrika

Свет

Западна Африка се соочува со историски недостиг на храна

А1он
Западноафриканскиот регион историски гледано се соочува со најголем недостиг на храна, поттикнат од регионалните конфликти, сушата, но и влијанието на украинската војна врз цените и
Економија

Еко – заедничката валута на земјите од Западна Африка во мртва точка

А1он
Бета Монетарното обединување за кое се зборува веќе 30 години, со воведувањето на „Еко“ валутата, требаше да почне оваа година, но три месеци пред крајот
Свет

САД разгледуваат повлекување на војниците од Западна Африка

А1он
САД планираат да го намалат значително военото присуство во Западна Африка, дури и да се повлечат целосно војниците кои учествуваат во борбата против тероризмот. Тоа
Свет

Западноафриканските земји усвоија план за борба против џихадистите

А1он
Економската заедница на земјите од Западна Африка (ЦЕДЕАО) соопшти дека усвоила план за борба против џихадистите за периодот од 2020 до 2024 година, вреден милијарда