Свет

Киднапирани седум морнари од брод на француска нафтена компанија

А1он
Вооружени луѓе нападнаа брод на француската нафтена и гасна компанија Бурбон СА, недалеку од брегот на Нигерија, и киднапираа шест руски и еден естонски морнар.
Македонија

Љубе обвинет за помагање на убиство, адвокатот уште го чека обвинението

А1он
Обвинителството сепак ќе го гони Љубе Бошкоски  за помагање на двојното убиство од 2001 година, кога беа ликвидирани Марјан Тушевски и Киро Јанев. Обвинителниот акт е
Свет

Ромни го престигна Обама во свинг државите

А1он
Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни го презеде водството во анкетите и сега има пет проценти предност во однос на актулениот претседател Барак Обама во таканаречените
Македонија

Руфи Османи: Мерко е синоним за криминализација на Струга

А1он
Претседателот на РДК и Градоначалник на Гостивар, Руфи Османи за А1 изјави дека актуелниот струшки градоначалник „Рамиз Мерко е синоним за криминализација во Струга“. „Сите
Свет

Медиумскиот магнат Руперт Мардок со поддршка за Ромни

А1он
Медиумскиот магнат Руперт Мардок денеска на Твитер изрази поддршка за претседателската кандидатура на републиканецот Мит Ромни.  Мардок на својот профил го обвини потпретседателот на САД,
Свет

Израел се заканува дека ќе го сопре финскиот брод со помош за Палестина

А1он
Израел ја предупреди Финска дека ќе го запре бродот со пропалестински активисти на сила, ако се обидат да ја пробијат блокадата на Појасот Газа, соопшти
Регион

Николиќ: Интегритетот да го пречкртаат

А1он
Официјален Белград очекува од Европската комисија во стратегијата за проширување на Европската унија да ја преформулира реченицата за почитување на „територијаниот интегритет на Косово“. Претседателот