Македонија

„Сите заедно за безбедно лето“ проект на СВР Куманово

Младите да го поминат летото во пријатна атмосфера во дружба и пријателство, а не со ризици по безбедноста. Ова порака денеска ја упати СВР Куманово
Македонија

Секуларизмот и религиозната едукација тема на дискусија на Научна средба во Охрид

Европа со своите специфични континентални вредности, секуларноста како уставно начело и веронауката, односно религиозното образование во Европа со аспект на практиката во Македонија, беа тема
Спорт

Тенисерот Јотовски го предаде полуфиналето во Кисељак

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски беше елиминиран во полуфиналето на турнирот во Кисељак, Босна и Херцеговина, откако го предаде натпреварот против словенечкиот тенисер Том Кочевар-Дешман. Првиот
Спорт

НБА утврди дека Кливленд е оштетен во првиот финален натпревар против Голден стејт

НБА лигата го објави извештајот поврзан со судиските одлуки во последните две минути од регуларниот дел на првиот финален натпревар меѓу Голден стејт вориорс и
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Ќе се слушнеме со Ципрас откако ќе се решат некои технички проблеми

Кристијан Ландов
Премиерот Зоран Заев истакна дека кога ќе се решат некои технички работи во преговарачкиот процес, тој ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Имаме некои
Македонија

Со усна наредба и незаконски се поставени нови раководители во МВР

Кристијан Ландов
Началникот на сообраќајната полиција во СВР Скопје, Борче Грујоски, пред два месеци со усна наредба именувал четири нови раководители на безбедносни реони. Тројца од лицата
Видео Македонија

ВИДЕО: Полицајците во Арачиново не казнуваат оти немале казни

Кристијан Ландов
Полицајците кои работат во одделението во Арачиново не казнуваат бидејќи немале казни. Тие се жалат дека по наредба на високи функционери од МВР, било забрането
Македонија

Фондот ги обврза матичните лекари да снижуваат температура со парацетамол од една веледрогерија

Кристијан Ландов
Фондот за здравствено осигурување на 14 мај испратил допис до матичните лекари со кој ги известува дека во нивните ординации мора да имаат парацетамол во
Свет

Рускиот новинар раскажа како било исценирано неговото убиство во Киев

Рускиот новинар, Аркадиј Бабченко изнесе детали за тоа како било исценирано неговото убиство во Киев, наведувајќи дека користел свинска крв и шминка. Бабченко изјави дека