Снимка од приведувањето на Груевски во Будимпешта

Од:

Судот дал наредба за приведување на експремиерот и бегалец Никола Груевски, кој беше спроведен до судницата со две лица, кои најверјатно, се дел од безбедносните служби на Унгарија. Груевски утрово бил приведен во т.н. 11 област во Будимпешта, а рочиштето за неговата екстрадиција е во тек.

Груевски во судот влезе со палто префрлено преку рацете, веројатно за да ги скрие лисиците од камерите што го снимаа.

Тој носеше и капче, а се забележува дека кога бегал од Македонија имал време да ги земе и скапите очила за кои тој тврдеше дека биле само 300 евра.

Рочиштето е затворено за медиуми, а деталите ќе се знаат по завршувањето. Унгарските новинари велат дека познавајќи го судскиот систем во државата, судот ќе одлучи во корист на Груевски, односно, тој нема да биде екстрадиран во Македонија каде треба да ја одлежи две годишната затворска казна за набавката на луксузниот „мерцедес“.

Последно, Министерството за правда бараше екстрадиција за Груевски и поради крвавите инциденти на 27 април, настан за кој тој е осомничен како еден од организаторите.

Би можело да ве интересира

Заев: Груевски најмногу би помогнал ако се врати да си ја отслужи казната

Ана Ололовска

СДСМ: Груевски во препознатлив кукавички стил се прави јунак од тастатура

Ана Ололовска

Груевски: Што да кажам за СЈО, кога тие што го бранеа, сега сакаат да го нема

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Груевски нарачува триесетка со кромид, разговорите за Нешкоски потврдија како се владеело

Галена Николовска-Ризвановиќ

СДСМ: Единствениот пат по кој ќе оди Груевски е патот до казнено-поправна установа

Ана Ололовска

Груевски: Одржувајте го автопатот, немој да го видам оштетен кога ќе се вратам!

Ана Ололовска