Македонија

Најавена забрзана реализацијата на инвестициите од 35 милиони евра на ТАВ

Соработката на Владата со концесионерот на аеродормите во Скопје и во Охрид, турски ТАВ, ќе се продлабочува и ќе се забрза процесот на реализација на инвестициите
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Вистина ли е дека постои „медијатор“ помеѓу барателите на имот и Владата?

„Неодговорното однесување на локалната администрација никако да запре сакајќи преку Советот на општина Охрид да протурка штетни и непримерни одлуки. Градиште е огледало на тоа како
Свет

ВИДЕО: Пронајдено тело во уништениот авион на фудбалерот Сала

Кристијан Ландов
Откако вчера изутрина беа откриени остатоци од авионот со кој патувал Емилијано Сала, денес истражувачите пронашле тело, информира „Би-Би-Си“. Не е јасно дали тоа е
Регион

По кражбата во Пашалиман се бара разрешување на Командантот на поморските сили

Албанската министерка за одбрана Олта Џачка достави предлог до Претседателот на државата за разрешување на Командантот на поморските сили, генерал мајор Илбер Доѓани. Ова е
Свет

Вонредна состојба во Сибир, температури до минус 52 степена

Во Сибир температурите достигнаа до минус 50 степени Целзиусови, поради што во некои области е воведена вонредна состојба. Учениците во голем број училишта се на
Македонија

ГДУ до Заев: Врзете си ги кучињата, винарии кои не плаќаат за грозје се идеални за популизам

„Ние од Граѓанско демократската унија- ГДУ сме свесни дека винариите кои не платиле ниту грозје ниту струја би биле идеална таргет група за левиот популизам.
Македонија

Собранието попладне ќе расправа за измените на Законот за медиуми и на Изборниот законик

Собранието на Република Македонија денеска на 83. седница одлучи по скратена постапка да се донесат  предложените измени и дополнувања на Изборниот законик и на законите за
Македонија

Царовска: Капацитетот на градинките годинава се проширува за 860 деца, градиме 11 нови објекти

Вкупно 11 нови градинки ќе се градат годинава во различни делови од Македонија со поддршка од Министерството за труд и социјална политика. Министерката за труд
Свет

Најмалку седуммина загинати при експлозија на автомобил-бомба во Могадишу

Најмалку седум лица загинаа во силна експлозија на автомобил -бомба во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопшти полицијата. Како што се наведува во соопштението, при