Грција не ја отвори границата, граѓаните во колони со возила останаа на граница

Од:

Сите кои тргнаа на патување во соседна Грција, од утрово се заглавени на граница. Иако беше најавено дека граничниот премин „Богородица“ ќе биде отворен, сепак грчката полиција не ги пропушта возилата и граѓаните. Колона од десетици возила е пред границата, но и во меѓузоната. Од Министерството за внатрешни работи велат дека тие се должни да ги пропуштат возилата кон Грција, бидејќи добиле известување од македонското Министерство за надворешни работи.

Проблемот со непропуштањето на возила и граѓани кон Грција е бидејќи тамошните власти не испратиле известување до граничната полиција, дека влезот во нивната земја преку овој граничен премин е дозволен од денеска.

Инаку, од денеска ќе треба да е отворен граничниот премин со Грција за сите граѓани на Македонија кои имаат негативен ПЦР тест, писмен доказ за примени две дози вакцина против ковид-19 или позитивен резултат за антитела. Потврда за ова вчера даде и премиерот Зоран Заев по средбата со Киријакос Мицотакис во Атина.

Според здравствените протоколи што ги усвои земјата, објавени на веб страницата на грчкото Министерство за надворешни работи, на граница ќе се признаваат и сертификатите за вакцинирање со руските и кинеските вакцини, кои сè уште не се одобрени за користење во Европска Унија. Грчките туристички власти објавија дека негативен ПЦР тест нема да се бара од туристите кои се имунизирани со вакцина на „Фајзер/Бионтек“, „Модерна“, „АстраЗенека“, „Новавакс“, „Џонсон и Џонсон“, „Синовак“, „Кансино бајолоџикс“, „Синофарм“ или „Гамалеја“ (спутник).

Би можело да ве интересира

Градоначалникот на грчката општина Преспа најави отворање на граничниот премин Ники (Меџитлија)

Ана Ололовска

Од утре во Грција може да се влезе и со рапид тест

Ана Ололовска

Продолжени актуелните правила за влез во Грција

Ана Ололовска

Грција донесе нови правила за влез: се што треба да знаете пред да се упатите кон границата

Ана Ололовска

Правила, протоколи, услови и мерки за патување и престој во Грција

Ана Ололовска

Одлуката за влез на македонските државјани во Грција официјално во сила, излезе во Службен весник

Жарко Настоски