Ајро нервозно одби да каже зошто прифатил слобода за Мијалков: Не сум платен да одговарам на новинарски прашања

Од:

Обвинителот Артан Ајро, наместо објаснување зошто дал позитивно мислење ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да излезе од притвор, за „А1он“ вели дека не е платен да одговара на новинарски прашања. За разлика од останатите обвинители, Ајро на висок тон и дрзок начин, не даде одговор на ниту едно прашање за притворот на Мијалаков, туку кажа дека тој си знае што е точно, а што не е точно од информациите кои се пласираат на јавност, а меѓу кои се и обвинувањата за потплатување со цел Мијалков да излезе од затвор.

dobivaj vesti na viber

„Ќе ве замолам да не ме барате. Има прес-служба, се што сакате, барајте таму“, рече Ајро, а по укажувањето дека од прес-службата ги немаат информациите кои ги бараме, тој на висок тон одговори: „Ако не знаат од прес-службата, ќе разберат, не сум платен јас да одговарам на новинарски прашања“.

Прашан дали е точно дека тој дозволува Мијалков да излезе од Шутка, тој кажа: „А бе, јас што е точно си знам за себе, вие барајте официјално преку институција, не преку телефон, ајде пријатно“.

Заедно со Артан Ајро, предметот „Трезор“ во кој Сашо Мијалков доби ефективен притвор, го застапува и обвинителот Трајче Пеливанов. Ниту од него немаше објаснување кој и зошто го дал позитивното мислење за Мијалков да излезе од притвор со парична гаранција од над 7 милиони евра. Тој кажа дека во моментот не може да разговара и да го побараме подоцна.

Токму овие двајца обвинители, пред еден месец, беа уверени дека ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, може да се даде во бегство, бидејќи е моќен човек, има имот и дозвола за престој во странство. Ваквите наводи ги прифати судечкиот совет во случајот „Трезор“ и му одреди притвор на Мијалков до правосилноста на пресудата.

Сега, Апелација одлучува по жалба од ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков и неговите бранители. За разлика од пред еден месец, обвинителот Артан Ајро, сега дал позитивно мислење за Мијалков да го напушти затворот во Шутка и да му се прифати гаранцијата, за да се брани од слобода.

За Сашо Мијалков беа донесени две првостепени пресуди, 12-годишна затворска казна за случајот „Тврдина-Таргет“ и 8 години затвор за случајот Трезор.

Би можело да ве интересира

Апелација укина пресуда за Мијалков со која требаше да лежи 8 години во затвор и во буџетот да се вратат 860 илјади евра

Кристијан Ландов

На Мијалков му одредија датум од кога ќе почне да преспива во струшкиот затвор

Кристијан Ландов

Денот кога Мијалков се согласил да оди три години во затвор, сменил живеалиште во Охрид, а затвор ќе лежи во Струга

Кристијан Ландов

Од 13 години затвор, се испазари за три: Државата зема имот од 30 милиони евра на Мијалков, а не знае како го стекнал

Кристијан Ландов

Се запленува имот на Сашо Мијалков за случајот „Империја“

Ландов

Каевски: Мицкоски го брани шефот Груевски, затоа молчи за црната листа на САД