Македонија

Барањата на Бугарија влегоа во заклучоците на ЕУ за проширувањето

А1он
Заклучоците за проширувањето кон Западниот Балкан се потврдени попладнево од 27-те амбасадори на ЕУ во Брисел, со референца за погрешно толкување на историјата и долгото
Македонија

Ски-сезоната на Попова Шапка почнува утре

А1он
Со целодневно бесплатно ставање функционирање на ски-лифтовите, Попова Шапка утре ја отвора скијачката сезона. Работата на ски-лифтовите ќе почне од 9.00 часот, најавуваат од ски-центарот.
Култура

Македонскиот филм „Стела“ ќе го отвори најголемиот регионален фестивал за деца „КИДС ФЕСТ“

А1он
Филмот „Стела“ по големиот успех постигнат во Македонија, продолжува со интернационални успеси. Најголемиот регионален фестивал за детски филмови „КИДС ФЕСТ“ ќе го отвори годинешното издание
Македонија

Груби: Именувањето директори е со конкурс и со исполнување критериуми

А1он
Назначувањето нови директори на институции е во согласност со објавени конкурси и исполнување на критериумите кои се бараат, изјави првиот вицепремиер и министер за политички
Македонија

Министерството за здравство дематира и најавува тужба за обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за набавка на вакцините за сезонски грип

А1он
Министерството за здравство ги демантиа твдрењата за неправилности во тендерот за набавка на вакцина за сезонски грип кои денеска на прес конференција ги изнесе Марија
Македонија

Филипче: За празниците да нема мешање на повеќе семејства

А1он
Главната порака е луѓето да се воздржат од излегување овој период ако немаат некоја голема потреба. Да не се групираат на штандовите. За време на
Македонија

Реџепи: Ставовите на Пендаровски се идентични со позициите на владата

А1он
Пратениците на Алијансата на Албанците и Алтернатива сметаат дека ставовите изнесени во денешното годишно обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски во собранието во ништо
Спорт

Одбојкарите го почнаа проектот Европско првенство 2021

А1он
Одбојкарската репрезентација на Македонија ги почна подготовките за квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во 2021 година. Првиот дуел од турнирот кој ќе биде
Спорт

Почнува СЕХА лигата, Пелистер тргнува против Металопластика

А1он
Раководството на регионалната ракометна СЕХА лига соопшти вечерва дека јубилејната десетта сезона ќе започне в четврток, а од двата македонските претставници прв на теренот ќе