Општина Центар со препорака до угостителските и јавните објекти во следните два дена да ја прилагодат музиката

Од:

Општина Центар по повод трагичната смрт на 14-годишната Вања Ѓорчевска, ученичка во 9-то одделение во ООУ „Јохан Хајнрих – Песталоци“ со препорака до сите јавни и угостителски објекти на територија на општината во следните два дена да ја прилагодат музиката.

– Општина Центар и градоначалникот Горан Герасимовски изразуваат сочувство за трагичниот настан во кој животот го загубија 14-годишната ученичка Вања и 74-годишниот велешанец Панче Жежовски, се вели во соопштението од Општина Центар.

Во основното училиште каде учеше Вања денеска е отворена книга на жалост.

Вања беше пријавена за исчезната во понеделникот, а нејзиното беживотно тело беше пронајдено вчера во близина на Скопје.

Министерството за внатрешни работи и Основното јавно обвинителство Скопје денеска на прес-конференција изнесоа детали според кои Вања била грабната во влезот на зградата во која живее, врзана на рацете и нозете и покриена со вреќа за спиење била ставена во багажникот на возилото „цитроен“ и однесена на локација во близина на Скопје каде е убиена истиот ден кога е грабната. Според првичните сознанија, информацијата за нејзиното движење, сторителите ја добиле од нејзиниот татко.

Првоосомничениот Љупчо Палевски Палчо, кој е организатор и извршител на делото, е во бегство, а на тројца им е изречена мерка притвор во траење од 48-часа. Вчера на распит бил и таткото на девојчето.

Би можело да ве интересира

Таткото на Вања останува во притвор: Кривичен го одби барањето на адвокатот Туфегџиќ за куќен притвор

Александар Тодески

Продолжен им е притворот на сите осомничени во случајот на киднапирањето и убиствата на Вања и на Панче

Спасовски: Доколку истрагата за двојното убиство се прошири и има нови барања од Обвинителство, МВР ќе постапи

Познати причините за смртта на Вања и Панче Жежовски: Извештаите од обдукцијата стигнаа во обвинителството

Александар Тодески

(ВИДЕО) Како ќе функционира „Најди ме“ и дали ќе помогне во случаи како со Вања: Интервју со Радевска

Александар Тодески

Палевски може да се жали на секоја фаза од постапката и само тој има право да побара побрза екстрадиција