Регион

Честитки до Бајден од грчкиот државен врв

А1он
Претседателката на Грција, грчкиот премиер, Министерството за надворешни работи, како и лидерот на СИРИЗА, преку нивните официјални Твитер профили упатија честитки до новоизбраниот претседател на
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Кои барања на источниот сосед ги прифатиле Заев и Димитров во Берлин?

А1он
Зоран Заев, Никола Димитров, Радмила Шеќеринска, Стево Пендаровски се луѓето кои го излажаа и изманипулираа целиот македонски народ – обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски
Свет

Командант на британските сили: Глобалната неизвесност поради коронавирусот создава ризик од нова светска војна

А1он
Актуелната глобална неизвесност и вознемиреност предизвикана од економската криза како резултат на пандемијата на коронавирус може да го зголеми ризикот од нова светска војна, предупредува
Свет

Прва реакција од Турција: Ќе продолжиме да соработуваме со американската администрација

А1он
Турција ќе продолжи да соработува со новата американска администрација за прашањата што се однесуваат на сојузништвото во НАТО, изјави денеска турскиот потпретседател Фуат Октај. Тоа
Македонија

ЗЗРП: Парите за новогодишно украсување да се пренеманет за инвестиции во здравството

А1он
Во ситуација кога голем дел од јавните здравствени институции работат без основните средства неопходни за нормално пружење на здравствена заштита, а друга страна коронавирусот секојдневно
Македонија

Филипче: Славите да се прослават само со најблиските и да нема групирања по домовите

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче апелира славите и празниците кои се пред нас, оваа година да ги прославиме само со најблиските и да нема групирања
Свет

(Видео) Италијански комесар за здравство сменет по телевизиско гостување: „Следниот пат подобро да се подготвиш“

А1он
Комесарот за здравство на регионот Калабрија со вонредни овластувања, пензионираниот генерал на карабинерите, Саверио Котичели беше итно разрешен откако гостуваше во ТВ емисија. Тој на
Македонија

Градоначалникот на Демир Хисар позитивен на Ковид-19

А1он
Градоначалникот на Демир Хистар, Марјанче Стојановски е позитивен на Ковид-19. Информацијата тој ја на објави на официјалниот профил на Фејсбук „И покрај сите препорачани мерки