Свет

Меркел: Државната помош за компаниите не може да трае до недоглед

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека огромната помош на државата за компаниите погодени од корона-кризата не може да продолжи до недоглед во сегашниот обем.
Свет

Аргентина воведе еднократен данок на богатство поради Ковид-19

А1он
Конгресот во Аргентина синоќа одобри воведување закон за еднократен данок на богатство, додека Владата се обидува да ги зголеми приходите кои се силно погодени од
Македонија

Мицкоски до Заев: Преговараш продажба на идентитет, ќе одговараш за велепредавство

А1он
Зоран Заев е подготвен да прифати се, а единствената кочница е македонскиот народ и граѓаните на Македонија. Ова е моментот кога на Заев треба да
Македонија

Заев: Македонскиот јазик, македонскиот народ, македонската национална посебност не се тема за разговор

А1он
Договорот од Преспа прави јасна дистинкција кога се употребува придавката „македонски“, тоа е наша идентитетска придавка. Патот напред се решенија преку дебата и разговори. Реално