zolti eleci

Свет

ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

А1он
Најмалку две лица се повредени кога полицијата употреби солзавец и сила над демонстрантите кои беа собрани на годишнината од движењето на „Жолтите елеци“ во Франција.
Свет

Свештеникот Френсис Мишел, кој заедно со „жолтите елеци“ пееше „Макрон е глупав“, е тргнат од Црквата

А1он
Свештеникот Френсис Мишел, кој стана познат на социјалните мрежи по тоа што одржа „антимакронска миса“ за време на кризата заедно со „жолтите елеци“, е расчинет
Свет

На протестот на Жолтите елеци во Париз уапсени 59 луѓе

А1он
Француската полиција уапси 59 лица за време на вчерашните судири со припадниците на движењето Жолти елеци, кои протестираат против Владата на претседателот Емануел Макрон. Полицијата
Свет

Макрон: Кризата со „жолтите елеци“ ме наведе да го променам ставот кон граѓаните

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон призна дека кризата со граѓанското движење Жолти елеци „на некој начин била добра“ за него, бидејќи го навела да го промени
Свет

ВИДЕО: Нови демонстрации на жолтите елеци – осумнаесет лица се уапсени

А1он
Главниот собир на „жолтите елеци“ почна во Нант под силен полициски надзор, заради случајот на Стив Маја Каничо во заднина, кој во ноќта на 21
Свет

ВИДЕО: Нови демонстрации на жолтите елеци во Франција

А1он
Триесетта сабота по ред, жолтите елеци повторно ќе демонстрираат во Франција, но очигледно е дека нивната мобилизација слабее, јавува дописникот на МИА. Како и секоја
Свет

Судски постапки против француски полицајци поради употреба на прекумерна сила против „жолтите елеци“

А1он
Францускиот главен јавен обвинител Реми Хејц најави покренување судски постапки против некои припадници на полициските сили, поради употреба на прекумерна сила врз учесниците на протестите
Свет

ВИДЕО: Жолтите елеци се судрија со полицијата во Брисел

А1он
На протестот на „жолтите елеци“ денеска во Брисел дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата. Стотици демонстранти одржаа протест против социјалната неправда, а имаше и