Судски постапки против француски полицајци поради употреба на прекумерна сила против „жолтите елеци“

Од:

Францускиот главен јавен обвинител Реми Хејц најави покренување судски постапки против некои припадници на полициските сили, поради употреба на прекумерна сила врз учесниците на протестите на „жолтите елеци“ ширум Франција.

– Некои полицајци ќе се најдат пред суд до крајот на годината, изјави Хејц во интервју за парискиот весник „Паризиен“, додавајќи дека досега се покренати истраги против 174 полициски службеници.

Хејц нагласи дека во некои од случаите полицајците се товарат за употреба на гумени куршуми против демонстрантите.

Сепак, Хајц признава дека досега против ниту еден полицаец не е поднесено прелиминарно обвинение.

Би можело да ве интересира

Макрон: Операторите добија шестмесечен рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија на интернет

Ана Ололовска

Францускиот пензиски систем во 2025 година ќе има дефицит од 7,9 до 17,2 милијарди евра

Столтенберг во Париз ќе разговара со Макрон за „мозочната смрт на НАТО“

Проценки од Берлин: Францускиот предлог го успорува проширувањето

Ана Ололовска

Две жртви по уривањето висечки мост во југозападна Франција

Ана Ололовска

Путин го информирал Макрон дека на Украина и се вратени трите запленети бродови