ВИДЕО: Жолтите елеци се судрија со полицијата во Брисел

Од:

На протестот на „жолтите елеци“ денеска во Брисел дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата.

Стотици демонстранти одржаа протест против социјалната неправда, а имаше и лица во црни дуксери, кои ги провоцираа чуварите на редот.

На неколку места дојде до конфликт со полицијата, а неколку лица беа уапсени. Во Белгија и денеска се одржуваат општи избори. Медиуми наведуваат дека судирите се случиле во близина на седиштето на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Свештеникот Френсис Мишел, кој заедно со „жолтите елеци“ пееше „Макрон е глупав“, е тргнат од Црквата

А1он

Белгија потврди истрага за шпионажа на институциите на ЕУ

А1он

Животот во Белгија постепено се враќа во нормала

Ана Ололовска

ВИДЕО: Здравствените работници ја пречекаа белгиската премиерка завртени со грб

А1он

За првпат во Белгија хоспитализирани помалку од 50 лица за 24 часа

А1он

Белгија влегува во првата фаза на олабавување на рестриктивните мерки

Ана Ололовска