ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Од:

Најмалку две лица се повредени кога полицијата употреби солзавец и сила над демонстрантите кои беа собрани на годишнината од движењето на „Жолтите елеци“ во Франција.

На демонстрантите кои ја одбележуваа третата годишнина од движењето им се приклучија и демонстрантите кои протестираа против ковид пропусниците.

Протестот го обезбедуваа голем број полицајци, како што јавуваат медиумите ситуацијата била напната цело време.

Дел од учесниците фрлаа кон полицајците со лименки, шишиња и други предмети додека полицијата повремено фрлаше солзавец и удираше по демонстрантите со пендреци.

Пред почетокот на протестот беа уапсени две лица кои цртале графити на кои на навредлив начин биле прикажани Макрон, Бајден и шефот на париската полиција.

Би можело да ве интересира

Шесте француски воени авиони Рафал пристигнаа во Грција

А1он

Рекордни 464.769 позитивни случаи на коронавирус во Франција

Ана Ололовска

Макрон во Стразбур ја претставува својата „визија“ за Европа и ЕУ

Ана Ололовска

Макрон претстави 21 нов проект за странски инвестиции во Франција

А1он

Француски претседателски кандидат казнет за поттикнување расна омраза

А1он

Францускиот министер за здравство позитивен на Ковид-19

А1он