Свештеникот Френсис Мишел, кој заедно со „жолтите елеци“ пееше „Макрон е глупав“, е тргнат од Црквата

Од:

Свештеникот Френсис Мишел, кој стана познат на социјалните мрежи по тоа што одржа „антимакронска миса“ за време на кризата заедно со „жолтите елеци“, е расчинет од католичката црква.

На социјалните мрежи, снимките од песната се се уште достапни.

Тие покажуваат толпа на „жолти елеци“ околу еден свештеник во црква минатата година.

Оваа група заедно со свештеникот ја пее песната под полу-забавното, полу-острото око на јавноста: „Емануел Макрон / глупак/ ќе дојдеме да те побараме кај тебе …“

Отец Френсис Мишел кој се наоѓа во Планке, беше известен на 15 мај дека е разрешен од Црквата.

Френсис Мишел ги губи правата соодветно на свештенички статус, како и на црковните достоинства и должности “, се вели во соопштението за печатот од епархијата на Евро, под чија надлежност се наоѓа.

Тој отсега нема право ракоположените служенија и следствено на тоа, тој веќе не може да слави Евхаристија, да проповеда, законски да ги извршува сакраментите на Римокатоличката црква.

Би можело да ве интересира

Гугл потпиша договор за надомест на францускиот печат

Ана Ололовска

Поради Ковид-19, 2020 година e „лоша“ година за демографијата во Франција

Ана Ололовска

Продолжува штрајкот на новинарите на спортскиот дневен весник „Л’Екип“

Ана Ололовска

Франција е на пат да ја постигне својата цел да вакцинира еден милион луѓе против Ковид-19 до крајот на јануари

Ана Ололовска

Неуспешни преговорите за преземање на Карфур од страна на канадски Куше-Тард

Ана Ололовска

На поранешниот француски премиер Баладур ќе му се суди за „аферата Карачи“

Ана Ололовска