vinarii

Економија

Бектеши: Со заеднички напори на креаторите на политики, бизнис секторот и локалната самоуправа до побрз развој на винскиот туризам

А1он
Конференција на тема „Предизвиците и можностите за развој на винскиот туризам во Република Македонија“, во организација на Министерството за економија во соработка со здружението „Добредојде
Економија

Македонски вина претставени во САД и Сингапур

А1он
Македонски вина минатата недела беа претставени на промоции во САД и Сингапур, а на почетокот на ноември ќе се промовираат во Данска. Претставувањето на вината
Економија

„Вина од Македонија“ го поддржуваат укинувањето на органичувањата во продажбата на алкохол

А1он
Здружението „Вина од Македонија“, во кое членуваат најголемите производители и извозници на вино во земјата, ја поздравува одлуката на Владата да предложи укинување на одредбите
Економија

Значителен пад на производството на вино во 2017 година

А1он
Поради лошите временски услови во Европа, глобалното производство на вино лани паднало на најниско ниво во изминатите 60 години, соопшти денеска Меѓународната организација за вино
Економија

Министерот Николовски на средба со винарите

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска во винарската визба „Стоби“ ќе одржи работен состанок со винарите. Како што информираат од Министерството за
Економија

Златни медали за македонско вино на натпревар во Германија

А1он
Црвените вина „Вердо“ и „Веритас“ од бербата од 2013 година од македонската винарија „Стоби“ освоија златни медали на пролетното издание на престижниот натпревар „Мундус вини“