Фестивал на младо вино во Кавадарци

Од:

Фестивал на младо вино „Тиквешија 2018” се реализира во Кавадарци, во организација на Здружението „Винотек”, кое се залага за негување и развој на винска култура, вински туризам и производи од грозје, а со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Учествуваат 14 индивидуални производители на вино и производи од грозје, како и средното земјоделско шумарско училиште „Ѓорче Петров”, во кое учениците го учат занаетот за правење вино, под надзор на своите професори.

– Целта е да се поттикнат лозарите самите да произведуваат вино и со тоа да допринесат за конкуренција и постигнување на поголема цена за килограм грозје. Од друга страна, имаме такви производители на грозје кои веќе се добри мајстори на вино, па би сакале во иднина таа своја умешност да ја претворат во мали семејни бизниси, изјави за МИА, Панче Арсовски, директор на Фестивалот.

Љубителите на производи од грозје, уживаат во дегустација на разни вина, ракија и маџун.

Би можело да ве интересира

За празникот на лозарите и винарите „Тиквеш“ го претстави првото вино од сертифицирано органско грозје

Ана Ололовска

Бектеши, Матиќ и Кумбаро договорија развој на Вински патишта во Отворен Балкан

Саемот на вино во Белград можност за нови пазари за албанските производители

А1он

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Николовски: Историска поддршка за малите винарии, прифатено 61 барање за грантот до 10.000 евра

Ана Ололовска

„Slow Wine салон 2021“ денеска и утре во Битола

Ана Ололовска