vimbldon

Спорт

Фаворитот Андерсон испадна од Вимблдон

А1он
Кевин Андерсон, минатогодишниот финалист на Вимблдон, испадна во третиот круг од годинашното издание на третиот Гренд слем на годината. Јужноафриканскиот тенисер поразот го претрпе од
Спорт

Нова сензационална победа на 15-годишната Кори Гоф на „Вимблдон“

А1он
Петнаесет годишната Американка Кори Гоф, нарекувана уште Коко, продолжува со одличното претставување на тенискиот турнир „Вимблдон“. Откако сензационално ја отстрани петкратната шампионка и нејзина обожавателка,
Спорт

Мареј и Серена ќе играат во двојки на Вимблдон

А1он
Британецот Енди Мареј и Американката Серена Вилијамс ќе учествуваат на Грен слемот Вимблдон во мешани двојки. Претходно, Вилијамс им изјави на новинарите: -Ако навистина го
Спорт

„Вимблдон“: 15-годишнaтa Коко Гауф ја совлада Венус Вилијамс

А1он
Поранешната најдобра тенисерка во светот, Венус Вилијамс отпадна уште во првиот круг на „Вимблдон“. 39-годишната петкратна шампионка во Лондон загуби со 4:6, 4:6 од тинејџерска