Халеп во финалето на Вимблдон постави рекорд во неизнудени грешки

Од:

Романската тенисерка Симона Халеп, која го освои трофејот на годинашното издание на Вимблдон, постави нов рекорд во финалниот меч против Серена Вилијамс. Таа имаше само три неизнудени грешки.

dobivaj vesti na viber

За Халеп, вчерашниот трофеј беше прв на Вимблдон и втор од Гренд-слем турнирите.

Минатата година таа го освои Ролан Гарос.

Последниот рекорд го држеше канадската тенисерка Ежени Бушар. Таа во финалето на натпреварот против Петра Квитова во 2014 година, згреши четири пати. Сепак, Канаѓанката го загуби овој меч со 0-2 во сетови.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со победата над Кецмановиќ до осминафиналето на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Вимблдон оди чекор понатаму – Медведев е пред суспензија

Ана Ололовска