vimbldon

Спорт

(ВИДЕО) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

А1он
По епското финале во Вимблдон, во кое славеше стариот-нов Шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференција одговори и на две прашања на известувчот на Макфакс. Прашан
Спорт

Ѓоковиќ го победи Федерер во најдолгото финале на Вимблдон

А1он
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои Грен слемот Вимблдон, откако вечерва во драматично финале во пет сета го совлада Роџер Федерер. Швајцарецот не реализира две
Спорт

Халеп во финалето на Вимблдон постави рекорд во неизнудени грешки

А1он
Романската тенисерка Симона Халеп, која го освои трофејот на годинашното издание на Вимблдон, постави нов рекорд во финалниот меч против Серена Вилијамс. Таа имаше само
Спорт

Серена казнета со 10.000 долари за оштетување на „светата трева“

А1он
Седумкратната шампионка на „Вимблдон“, Серена Вилијамс беше казнета од организаторите на најстариот и најпрестижниот Гренд-слем турнир. Поранешната број 1 во светот беше санкционирана со 10.000
Спорт

Фаворитот Андерсон испадна од Вимблдон

А1он
Кевин Андерсон, минатогодишниот финалист на Вимблдон, испадна во третиот круг од годинашното издание на третиот Гренд слем на годината. Јужноафриканскиот тенисер поразот го претрпе од