Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

Од:

Роберт Фара (Колумбија), лидер на светската ранг-листа во двојки, даде позитивен тест за допинг. 32-годишниот Фара бил фатен со забранетиот стероид „болденон“ (Boldenone) за време на тестот на 17 октомври минатата година во Кали.

Колумбиецот претходно објави дека нема да присуствува на Австралија опен за прв пат следната недела од лични причини.

Фара, кој минатата сезона освои две Гренд-слем во двојки на Вимблдон и УС Опен, се изјасни за невин.

– Јас сум смирен. Никогаш не сум ги прекршил правилата за допинг. Минатата година бев тестиран најмалку 15 пати и резултатите секогаш беа негативни. Имав и тест во Шангај во октомври, што е исто така негативно. Уште во 2018 година, го предупредив Колумбискиот олимписки комитет дека оваа супстанца е честа појава во колумбиското месо и може да влијае на многу спортисти, изјави Фара.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ во име на тенисерите бара исплата на трошоците ако УС Опен се откаже во последен момент

А1он

Иванишевиќ го победи коронавирусот

А1он

Федерер објасни зошто може да ја заврши кариерата

Ана Ололовска

Чориќ: Немам коронавирус, повторно сум на терен

Ана Ололовска

Федерер: Знам дека се приближува времето кога ќе ја завршам кариерата и мислам дека ќе ми недостига многу

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он