doping

Спорт

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

А1он
Поранешните олимписки шампиони, руските атлетичари Андреј Силнов и Наталија Антјух, се суспендирани на четири години поради допинг, соопшти денеска Судот за спортска арбитража (CAS) со
Спорт

Коу: Секоја допинг измама на ОИ во Токио ќе биде откриена

А1он
Претседателот на Меѓународната атлетска федерација Себастијан Коу рече дека тестирањата за допинг се подобрени и предупреди оти на Олимписките игри во Токио ќе биде откриен
Спорт

Двократната европска шампионка во кревање тегови од Романија дисквалификувана осум години поради допинг

А1он
Двократната европска шампионка во кревање на тегови, Романката, Кристина Јову е суспендиран на осум години за кршење на правилата за анти-допинг, според веб-страницата на Меѓународната
Спорт

Осумгодишна суспензија за олимпискиот шампион во пливање Сун Јунг поради допинг

А1он
Осумгодишна суспензија за кинескиот олимписки шампион во пливање, Сун Јанг, е одлуката на судот за арбитража во Лозана за носителот на вкупно шест одличја од
Спорт

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он
Роберт Фара (Колумбија), лидер на светската ранг-листа во двојки, даде позитивен тест за допинг. 32-годишниот Фара бил фатен со забранетиот стероид „болденон“ (Boldenone) за време
Спорт

ВАДА ја суспендира Русија следните четири години од Олимписките игри и Светските првенства

А1он
Извршниот комитет на Светската антидопинг агенција (ВАДА) ги прифати препораките на комитетот за усогласеност и ја отстрани Русија четири години од сите поголеми натпреварувања, вклучително
Спорт

Идниот шеф на ВАДА повика на зголемена финансиска поддршка за организацијата

А1он
Идниот шеф на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) Витолд Бањка ги повика владите и приватните организации да ја зголемат финансиската поддршка за организацијата. – Вада е
Спорт

САД усвоија предлог-закон за кривична одговорност за заговарање користење допинг

А1он
Судскиот совет на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес едногласно го одобри нацрт-законот, кој предвидува кривично гонење на лица вклучени во заговори за користење допинг и