Надал незадоволен од неговиот настап против Федерер

Од:

Светскиот рекет број 2, Рафаел Надал изрази разочарување од неговиот настап против Роџер Федерер, по поразот во полуфиналето на „Вимблдон“ вчера.

dobivaj vesti na viber

Шпанецот загуби со 6-7 (3), 6-1, 3-6, 4-6 и го забележа својот 16-ти пораз од Федерер, кој утре ќе спори со Ѓоковиќ за трофејот на турнирот.

– Искрено, не се чувствував многу добро на теренот. Кога удирав форхенд и особено од бекхенд, не успевав да го отворам теренот, како што беше случај во претходните денови. Мора да го натераш да промаши, затоа што игра од незгодна позиција. Јас не ја погодував топката доволно чисто за тоа да се случи. Затоа бев во ситуација каде што играше во неговата зона на удобност, а тогаш е тешко за сите, изјави Надал по мечот.

Според Надал, Федерер секогаш ги прави „најтешките работи многу лесно“.

– Тој навлегува во теренот побрзо од било кој друг. Постојано го става противникот под притисок затоа што ја зема топката порано од било кој друг. Ова е веројатно најтешката работа и тој го прави тоа многу добро, додаде Шпанецот.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со победата над Кецмановиќ до осминафиналето на Вимблдон

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кралот на земја“ го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос

Ана Ололовска

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он