Ѓоковиќ го победи Федерер во најдолгото финале на Вимблдон

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои Грен слемот Вимблдон, откако вечерва во драматично финале во пет сета го совлада Роџер Федерер. Швајцарецот не реализира две меч топки при водство од 8:7 во петтиот сет.

Во мечот што траеше речиси пет часа, за прв пат на Вимблдон беше применето правилото да се игра тај-брејк во петтиот сет по 12:12 во гемови.

Конечниот резултат е 3-2 за Ѓоковиќ, по сетови 7:6 (7:5), 1:6, 7:6 (7:4), 4:6, 13:12 (7:3).

Вкупниот награден фонд на Вимблдон изнесува 49,4 милиони долари.

По најдолгото финале на Вимблдон, Ѓоковиќ стигна до својот 16ти Грен слем трофеј.

Би можело да ве интересира

Надал со сензационално откритие за легендарен натпревар со Федерер

Ана Ололовска

Новак и Јелена Ѓоковиќ негативни на коронавирусот

Ана Ололовска

Брнабиќ ја презеде вината за заразата на „Адрија тур“: Оставете го Новак на мира, моја е одговорноста

Ана Ололовска

Ѓоковиќ на суд поради „Адрија тур“?

Ана Ололовска

И Иванишевиќ позитивен на коронавирус!

Ана Ололовска

Пленковиќ нема да се изолира по краткиот контакт со Новак Ѓоковиќ

Ана Ололовска