ВИДЕО: Федерер откри против кој тенисер имал најмногу проблеми

Од:

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер уште еднаш истакна дека најтежок ривал му бил Рафаел Надал.

Легендарниот играч извесно време помина во Њујорк со тамошните млади тениски надежи.

На еден од тренинзите го прашаа точно против кој играч имал најмногу проблеми.

„Имав најмногу проблеми против Рафаел Надал, особено поради неговиот врвен спин и фактот дека е леворак“, рече Федерер, а потоа му постави прашање на девојчето:

„Дали ти се допаѓа да играш против левораки играчи“.

„Не“, одговори тоа.

Ето“, со насмевка одговори Федерер.

Инаку, Надал има скор од 24 победи и 16 порази против Федерер.

Последен пат тие се сретнаа во полуфиналето на Вимблдон 2019 година, кога Швајцарецот победи.

Би можело да ве интересира

Надал: Во наредните денови ќе објавам кога ќе се вратам на теренот

Надал: Нема да освојам повеќе Грен слемови од Новак Ѓоковиќ

Горан Наумовски

На Надал му е забранет настапот во Париз

Предраг Петровиќ

Надал без коментар кој е поуспешен: Ѓоковиќ ќе беше ифрустриран ако не го оствареше тој рекорд

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Направи нешто што беше невозможно

Предраг Петровиќ

Настеасе: Рекордот на Надал на Ролан Гарос е побитен од рекордот на Ѓоковиќ“

Предраг Петровиќ