И „Вимблдон“ може да се одложи поради пандемијата

Од:

Спроведувањето на Вимблдон зависи целосно од тоа како ќе се развие пандемијата од коронавирусот. Организаторите не можат да гарантираат дека сигурно ќе се одигра турнирот на „светата трева“, стана јасно од нивната последна порака.

dobivaj vesti na viber

– Следејќи ги препораките на надлежните да се работи од дома, за оние што е можно, ги затворивме музејот и продавниците на Вимблдон. Надворешните простории на „Ол Ингланд клубот“ и на „голф клубот“ остануваат отворени за членовите. Во овој момент, планираме да се одржат турнирите на трева. Се потрудивме максимално многу од нашите работници да си ја вршат работата од дома, се вели во официјалното соопштение.

Ова доаѓа откако Ролан Гарос може да се одржи од 20 септември до 4 октомври оваа година, официјално објавија организаторите на натпреварувањето.

Во својата историја турнирот е откажан 10 пати – станува збор за периоди околу Првата и Втората светска војна. За споредба, Ролан Гарос досега е одложен шест пати.

Би можело да ве интересира

Лекови на Фајзер ќе бидат достапни по непрофитна цена во сиромашни земји

Ана Ололовска

Германски експерти сметаат дека е потребна една доза вакцина против Ковид-19 за децата на возраст од пет до 11 години

Ана Ололовска

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска