Прв трофеј за Халеп на Вимблдон

Од:

Романската тенисерка Симона Халеп е победничка на Грен слемот Вимблдон. Таа попладнево во два сета (6:2 и 6:2) ја совлада седумкратната победничка на турнирот Серена Вилијамс од САД.

dobivaj vesti na viber

Мечот траеше 53 минути.

За Халеп ова е прв трофдеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите.

Претходно, Романката во 2018 година го освои Ролан Гарос.

Вкупен награден фонд на неофицијалното светско тениско првенство изнесува 49,4 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со победата над Кецмановиќ до осминафиналето на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Вимблдон оди чекор понатаму – Медведев е пред суспензија

Ана Ололовска