vakcini

Македонија

Бугарската Влада со предлог до Парламентот да го ратификува Договорот за донација на вакцини за Македонија

А1он
Бугарската Влада на денешниот седница одлучи да му предложи на Народното собрание да го ратификува трипартитниот Договор за донација меѓу Република Бугарија и Република Северна
Македонија

Црвен крст-Охрид: Ако ги вратиме волонтерите во вакциналниот пункт, ќе се во опасност

И по четири часа откако биле избркани од вакциналниот пункт во Охрид, никој не им се извинил на волонтерите за скандалот кој се случил утрово.
Македонија

Грозданова: Од денес се препорачува само една доза од „Астра зенека“ кај лица под 60 години, нема потреба од паника

Маја Илиевска-Пачемска
„Астра Зенека“ претставува една од најбезбедните и најквалитетните вакцини, која е дадена во најголем број дози на светска популација, изјави на денешниот брифинг организиран од
Македонија

Заев или Филипче, кој прв ќе даде личен пример за вакцинација

Маја Илиевска-Пачемска
Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, ќе чекаат ред за вакцинација преку системот за пријавување. Двајцата, пред да стигнат вакцините, изјавуваа дека
Македонија

Над 3.500 пријавени од полицијата за вакцинација, неизвесно со која вакцина ќе се имунизираат

Кристијан Ландов
Вработените во Министерството за внатрешни работи се пријавуваат за вакцинација, а досега 3878 од нив потпишале согласност имунизација против коронавирус. Доколку се земе во предвид
Македонија

Лица над 77 години откажуваат вакцинација со „Астра зенека“, на еден од пунктовите 20 отсто не се појавиле

Маја Илиевска-Пачемска
Голем дел од лицата пријавени за вакцинација се премислиле и утрово не се појавиле на закажаниот термин, а има и такви кои се јавуваат кај
Спорт

Кина понуди дополнителни дози вакцини за олимпијците во Токио и Пекинг

А1он
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах изјави денеска дека е постигнат договор со Олимпискиот комитет на Кина за обезбедување дополнителни дози вакцини против
Македонија

Матичните лекари стигнаа на ред за вакцинација иако нивната група е шеста по приоритет

Маја Илиевска-Пачемска
Сите здравствени работници кои покажале интерес за вакцинирање во првите пет приоритетни групи веќе ја добиле вакцината. За вакцинирање веќе се повикуваат матичните лекари, кои
Македонија

Ќе се разреши и суспендира секретарот во Охридската болница кој преку ред се вакцинираше

Маја Илиевска-Пачемска
Директорот на ЈЗУ „Општа болница Охрид“ денеска ќе го разреши и суспендира секретарот на болницата, кој спротивно на Националниот план за ковид – имунизација се
Македонија

Филипче не кажува дали в среда ќе ја прими вакцината на „Фајзер“ меѓу првите, како што најави

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за здравство Венко Филипче не кажува дали в среда со личен пример ќе покаже дека сите вакцини се безбедни оти биле развиени на безбедни