ustaven sud

Македонија

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

А1он
Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како
Македонија

НДП: Уставен суд ќе го укине СЈО по распуштање на Собранието за да немаме избори

А1он
Националната демократска преродба смета дека опструкциите врз барањата на СЈО за измени во законите се привремени со цел да се создава атмосфера за да се
Македонија

Уставните судии го продолжија распустот, судбината на СЈО неизвесна

А1он
Уставниот суд ја продолжува неизвесноста околу судбината на Специјалното јавно обвинителство. Иако одморот им заврши на 1.септември, за 07.09. (среда), немаат закажано седница на која
Македонија

ХК: Уставниот суд работи под притисок на власта

А1он
Уставниот суд е затворена и нетранспарентна институција во која граѓаните немаат доверба, оценил Хелсиншки комитет за човекови права. Бројот на иницијативи кои стигнале до Уставен
Македонија

Уставниот суд го одложи одлучувањето за крстот во Бутел

А1он
Уставниот суд на денешната седница повторно го одложи одлучувањето по иницијативата за уставноста и законитоста за поставување на 55 – метарскиот крст во општина Бутел.
Македонија

ВМРО-НП: СЈО може да се спаси само ако Собранието донесе амандмани како составен дел од Уставот

А1он
ВМРО-Народна партија уште од самиот почеток ја подржа идејата за формирање и функционирање на Специјалното Јавно Обвинителство. Меѓутоа, заради избрзаниот и недоволно подготвен Закон за
Македонија

Тодоров: Уставниот суд да одбие да расправа за уставноста на СЈО и предметот да им го врати на политичарите

А1он
Народно движење за Македонија поднесе најавената Иницијатива до Уставниот суд за заштита на јавниот интерес со предлог решенија за излез од кризатa во земјата во
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд да покаже дека правдата може да биде поважна од желбите на Груевски

А1он
На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство.Еве шанса
Видео Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО

А1он
Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Правдата и борбата против криминалот и