ukrainska crkva

Свет

Путин потпиша нов закон, Русија не ги признава дипломатските пасоши на ЕУ

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за суспензија на поедноставеното издавање визи за граѓаните на повеќето европски земји. Законот предвидува суспензија на визното олеснување за
Свет

Стотици руски православни свештеници бараат „да запре војната“ во Украина

А1он
Повеќе од 280 руски православни свештеници потпишаа отворено писмо во кое бараат да се стави крај на „братоубиствената војна“ во Украина, јави Фокс Њуз. „Жалиме
Свет

Порошенко објави формирање автокефална Украинска православна црква

А1он
Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го објави создавањето на автокефална православна црква на Украина. – Им честитам на сите создавањето автокефална православна црква на Украина,
Свет

Во киевскиот храм започна црковната средба за создавање независна украинска црква

А1он
Во киевскиот храм „Света Софија“ денеска започна црковниот собор на украинското православие, на кој учествуваат црковната хиерархија, свештеници и верници, соопшти Киевската патријаршија. Пред почетокот
Регион

СПЦ: Одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована

А1он
Светиот архиерејски Собор на Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована, а „одлуката за рехабилитација
Свет

Порошенко и Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква

А1он
Претседателот на Украина Петро Порошенко и цариградскиот патријарх Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква. Церемонијата се одржа денеска во резиденцијата на патријархот во
Свет

Цариградскиот патријарх со одлука за признавање на Украинската црква

Кристијан Ландов
Цариградската патријаршија се согласи да ја признае независноста на Украинската православна црква. Ваквиот потег веднаш го поздрави украинскиот претседател Петро Порошенко, но постои ризик тој