Порошенко објави формирање автокефална Украинска православна црква

Од:

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го објави создавањето на автокефална православна црква на Украина.

– Им честитам на сите создавањето автокефална православна црква на Украина, основана сега во црквата Света Софија, рече Порошенко, обраќајќи им се на присутните на плоштадот пред црквата по соборот за обединување.

– Овој свет ден ќе влезе во историјата како ден на создавањето на обединета автокефална црква во Украина, денот на нашата конечна независност од Русија, додаде претседателот.

Учесниците во денешниот црковен собор за обединување обединет во Киев го избраа Митрополитот Епифаниј од Киевската патријаршија за прв човек во Украинската православна црква.

Би можело да ве интересира

Аларм во Полска: Сојузничките земји по втор пат подигнаа авиони во последните 24 часа

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Огромен руски напад, 20 мртви во неколку градови, погодена детска болница во Киев

Горан Наумовски

Тешка сообраќајна несреќа во Украина, 14 загинати

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

Сојузниците на НАТО се договорија следната година да финансираат помош за Украина во износ од 40 милијарди евра

Две третини од германскиот извоз на оружје отиде во Украина оваа година