upc

Свет

Патријарх Кирил: Новата украинска црква е здружение на расколници

А1он
„Новата“ црква во Украина која ја создадоа киевските власти е здружение на две групи расколници, изјави денеска патријархот московски и на цела Русија, Кирил во
Свет

Амбасадата на САД го поздрави формирањето автокефална Украинска православна црква

А1он
Амбасадата на САД во Киев ги поздрави Украинците за формирањето автокефална православна црква. Објавата беше на официјалната страница на дипломатската мисија на Твитер. – Ја
Свет

Порошенко објави формирање автокефална Украинска православна црква

А1он
Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го објави создавањето на автокефална православна црква на Украина. – Им честитам на сите создавањето автокефална православна црква на Украина,
Свет

Во киевскиот храм започна црковната средба за создавање независна украинска црква

А1он
Во киевскиот храм „Света Софија“ денеска започна црковниот собор на украинското православие, на кој учествуваат црковната хиерархија, свештеници и верници, соопшти Киевската патријаршија. Пред почетокот
Свет

Состанок на Путин со рускиот Совет за безбедност поради Црквата

А1он
Проблемите во внатрешната и надворешната политика, како и ситуацијата околу Руската православна црква во Украина беа темите на состанокот на рускиот претседател Владимир Путин и
Свет

РПЦ и Кремљ загрижени поради одлуката за автокефалност на УПЦ

А1он
Руската православна црква (РПЦ) најави „цврст и одлучен одговор“ на одлуката на Вселенската патријаршија да продолжи со постапката за давање на автокефалност на Украинската православна