porosenko

Свет

Порошенко: Зеленски ме гони судски поради одмазда

А1он
Поранешниот украински претседател Петро Порошенко го обвини денеска својот наследник Володимир Зеленски дека „го гони судски поради одмазда“. Порошенко минатата недела пристигна на судско рочиште
Свет

Украинското обвинителство се откажа од барањето за притвор на Порошенко

А1он
Украинското обвинителство денес се откажа од барањето за притворање на поранешниот украински претседател Петро Порошенко во рамки на истрагата за злоупотреба на положбата во текот
Свет

Можно е Порошенко да оди на детектор за лаги

А1он
Поранешниот украински претседател Петро Порошенко можно е во текот на следното сослушување да биде испратен на детектор за лаги, соопшти шефот на државното истражно биро
Македонија

Порошенко: Македонија го осуети планот на Русија да и го блокира патот кон НАТО

А1он
Актуелниот украински претседател, Петро Порошенко, кој од денеска е и официјално кандидат за претстојните претседателски избори, изјави дека „Русија се обиде да го блокира влезот
Свет

Порошенко објави дека е завршена воената состојба во Украина

А1он
Претседателот на Украина, Петро Порошенко објави дека е завршена 30-дневната воена состојба во земјата. Тој оцени дека Украина за овој период ја зајакнала својата одбрана.
Свет

Порошенко потпиша закон со кој Русија повеќе не е пријател на Украина

А1он
Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го потпиша Законот за суспензија на Договорот за пријателство, соработка и партнерство помеѓу Украина и Русија. Законот за прекин на