rusino

Македонија

Санација на депонијата Русино од март, надзорот ќе го врши Државниот инспекторат за животна средина

А1он
Старт на санација на депонијата Русино од март, под надзорот на Државниот инспекторат за животна средина, е договорено на средбата иницирана од Инспекторатот за животна
Македонија

Наредба од Нуредини итно да се спроведат брзите мерки за санирање на последиците од депонијата Русино

А1он
По иницијатива на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, на седницата во вторникот Владата усвои Заклучок по кој министерот Нуредини издаде Наредба
Македонија

Полошките градоначалници се обврзаа на исполнување на 19 барања на граѓанската иницијатива „Стоп Русино“ за стандардизација на депонијата

А1он
На денешната седница на Советот за развој на полошкиот плански регион во тетовско Желино градоначалниците ставија потпис на одлуката со која треба да се реализираат
Македонија

МЖСПП: Постигнат Договор за издавање на градежната дозвола од општина Гостивар за санација на Русино

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска ги прими на консултативна средба претставниците на граѓанската иницијатива „Стоп Русино“ и градоначалникот на општина
Македонија

Еко-активистите ѝ дозволија само на општина Гостивар да носи смет на депонијата Русино

А1он
По речиси тридневна блокада, комуналниот отпад од гостиварската општина повторно се носи на депонијата Русино. Локалната власт и граѓаните кои протестираат постигнаа привремен договор, со
Македонија

Таравари: Гостивар ќе ја спушти рампата на депонијата „Русино“, за нејзината иднина не е исклучен и референдум

А1он
Општината ќе ја спушти рампата за камионите на комуналните претпријатие од другите општини кои носат отпад на регионалната депонија Русино. Оваа одлука ја соопшти градоначалникот
Македонија

Протест во Гостивар, активисти бараат да се премести депонијата „Русино“

А1он
Група еко-активисти и граѓани доцна попланднево започнаа протест насочен против палењето на регионалната депонија „Русино“ и нејзиното функционирање и со цел да го свртат вниманието
Македонија

Дирекцијата за заштита и спасување се вклучи во гаснењето на пожарот на депонијата Русино

А1он
Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска соопшти дека уште вчера во доцните часови активно се вклучила во акцијата за гаснење на пожарот кој ја
Македонија

Заев: Преземени се конкретни чекори за решавање на проблемите со депонијата во Русино

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, денеска оствари средба со претставници од