Дирекцијата за заштита и спасување се вклучи во гаснењето на пожарот на депонијата Русино

Од:

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска соопшти дека уште вчера во доцните часови активно се вклучила во акцијата за гаснење на пожарот кој ја зафати депонијата во Русино кај Гостивар и оти директорот Аднан Џафероски заедно со вработените од Подрачното одделение во Гостивар и утринава бил на терен, кој поради извршување на градежни работи е непристапен.

dobivaj vesti na viber

Реакцијата на ДЗС следува откако доцна синоќа гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари преку Фејсбук побара помош од државните институции во гаснењето на пожарот во регионалната депонија Русино.

ДЗС во денешното соопштение наведува дека за справување со пожарот биле ангажирани градежни машини како поддршка на територијалната противпожарна единица од Гостивар и Комуналното претпријатие на Гостивар и оти нивните екипи остануваат на терен се до конечно гаснење на пожарот.

Би можело да ве интересира

Во пожар во Њу Делхи загинаа 27 лица

А1он

Изгореа неколку возила на паркинг на трговски центар во Приштина

А1он

ВИДЕО: Пожар кај струшки Елен Камен

А1он

Во опожарена куќа во Скопје пронајдена е почината жена

Катерина Павлова-Николовска

Имотот на „Треска“ нема никаква врска со стечајните работници

А1он

Герасимовски: Ќе иницирам итно расчистување на земјиштето кај Треска

А1он