Пожар на депонијата Русино, гаснењето отежнато

Од:

Пожар на отворено избувнал утрово на регионалната депонија Русино. Огнот зафатил отпад и други запалливи материи и од местото се шири чад и миризба што се чувствува во градот и околните населби.

Од јавното комунално претпријатие “Комуналец”, кое управува со депонијата потврдија дека има оган на дел што е на непристапен терен. Тоа го пријавиле во територијалната противпожарна единица. Гаснењето е отежнато, бидејќи како што ги информирале, патот по кој треба да дојдат камионите во моментов се реконструира и се поставува асфалт.

Според најавите гаснењето на огнот на депонијата, најверојатно ќе започне попладнево.

Би можело да ве интересира

Пожар во ТВ ВИС во Струмица

Ана Ололовска

Со авионско фрлање 35.000 литри вода се гаснеше пожарот над Марков Манастир

Ана Ололовска

Пожар кај Отошница, над Марков манастир

Ана Ололовска

Пожар беснее во атарот на селото Татар Елевци над Дебар

Aleksandar Petrovski

Четири возила запалени во подземни гаражи во Скопје, две деца пренесени во болница

Ландов

Петмина загинати Иранци во пожар во Комо

А1он