Протест во Гостивар, активисти бараат да се премести депонијата „Русино“

Од:

Група еко-активисти и граѓани доцна попланднево започнаа протест насочен против палењето на регионалната депонија „Русино“ и нејзиното функционирање и со цел да го свртат вниманието на јавноста и институциите од ризикот што го прави неконтролираното депонирање на смет близу Гостивар.

dobivaj vesti na viber

Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“ одржа мирен протест кој се одвиваше како дефиле со автомобили и транспаренти по повеќе градски улици.

Протестот, втор од ваков вид, е инициран од палењето на отпадот на депонијата и зголеменото загадување на воздухот. Еко-активистите бараат и дислокација на регионалната депонија Русино, со што како што велат ќе се стави крај на труењето на гостиварци и несосвесното работење на комуналните претпријатија и надлежните државни власти.

– Русино гори, капацитет нема иако надлежните ќе го кажат спротивното. Локацијата е несоодветна и придонесува за загадување на водухот. Русино е тивок убиец и го загадува целиот гостиварски регион. Здравјето ни е загрозено, животната средина уништена. Бараме да се затвори депонијата и еднаш засекогаш овој пропблем да се реши, изјави Анастасија Дукоска од иницијативата „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“ пред почетокот на протестот.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за скопјанец кој тргувал со отпад

А1он

Првомајски работнички протест: Повисоки плати од утре, не сме ви робови седум дена во неделата

Катерина Павлова-Николовска

Полицаец со неговиот татко ја нападнал поранешната партнерка пред судница во гостиварскиот суд

А1он

Еколошки активисти блокираа четири моста во Лондон

А1он

Кривичен суд: Граѓаните имаат право да протестираат, но пресудата за сообраќајката кај „Сити мол“ не е правосилна, подлежи на проверки

А1он

(ВИДЕО) Со протест се бараше правда за сообраќајката кај „Сити мол“: Доста беше тортурата и лудилото

Кристијан Ландов