razuznavanje

Македонија

Николовски: Не добивме кредибилен демант дека не се следат комуникациите на граѓаните во Македонија

А1он
Ние како најголема политичка партија се сомневаме дека ние како опозициони политичари сме физички следени од страна на структури во безбедносниот сектор, нешто што најверојатно
Регион

Промени во начинот на работење на Националната служба за разузнавање на Грција

А1он
Назначување на директорот по мислење дадено од надлежната комисија во Парламентот и законско следње на лица по одобрување и од втор обвинител, се двете промени
Свет

Кина, Русија, Иран се главните закани за САД во 2021 година, сметаат американските разузнавачи

А1он
Американското национално разузнавање денеска објави извештај со оценка за основните закани во 2021 година. Според Директорот на националното разузнавање, Кина, Русија и Иран остануваат главните
Регион

Хоти без образложение го разреши првиот човек на косовското разузнавање

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска го разреши шефот на Косовската разузнавачка агенција, Крешник Гаши, јавуваат локалните медиуми. Хоти за потегот објави и на својот фејсбук-профил,
Свет

Чешките разузнавачи предупредуваат: Третата светска војна му се заканува на човештвото

А1он
Светот се соочува со закана од нова светска војна, се наведува во извештајот на чешкото Воено разузнавање за 2019 година, објавен на веб-страницата на армијата.
Македонија

Заев ја водеше првата седница на Советот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска претседаваше со седницата на Советот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница во државава, како прва седница по изборот на новата Влада. Како
Македонија

ДКСК со иницијатива за нов Закон за Агенција за разузнавање

А1он
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) ќе покрене иницијатива за донесување нов Закон за Агенција за разузнавање, нови подзаконски акти за уредување на сите прашања
Свет

Трамп вети дека ќе го преразгледа помилувањето на Сноуден

А1он
Претседателот на САД Доналд Трамп на прес-конференција изјави дека „внимателно ќе го разгледа“ можното помилување на Едвард Сноуден, поранешен американски разузнавач, кој во 2013 година
Македонија

Агенцијата за разузнавање: Кај опозицијата да преовладее здравиот разум и да го поддржи предложениот закон за АР

А1он
Агенцијата за разузнавање денеска излезе со соопштение во кое изразување жалење за неконструктивниот пристап на опозицијата при донесувањето на новиот закон за Агенција за разузнавање.
Македонија

Македонски полициски синдикат: Пратениците да го изгласаат законот за Агенција за разузнување

А1он
Македонскиот полициски синдикат (МПС) денеска преку соопштение ги охрабри пратениците во македонскиот Парламент да дадат поддршка и покажат зрелост за донесување на Предлог-законот за Агенција