plivanje

Магазин

Во водите на Охридското Езеро ќе се плива десеткилометарска трка во рамки на Европскиот ЛЕН куп

А1он
Дваесет маратонци во машка и седум во женска категорија од девет европски држави ќе учествуваат на првата трка на десет километри во водите на Охридското
Спорт

ФИНА го усвои барањето на Пливачката федерација за промена на името

А1он
Одделението за правни работи на ФИНА, го извести претседателот на Пливачката федерација на Северна Македонија (ПФМ), Александар Маленко, дека Управниот одбор на ФИНА на својата
Спорт

Филипчев: Маленко прави штета на македонското пливање

А1он
Претседателот на Националната пливачка федерација (НПФ), Александар Филипчев на денешната средба со новинарите ги изнесе проблемите со кои се соочува овој спорт, а најмногу пливачите
Спорт

Пливачите ќе побараат од ФИНА да ја укине забраната за учество на комерцијални турнири

А1он
Водечките пливачи на планетата, меѓу кои и трикратната олимписка шампионка Катинка Хосу, планираат да поднесат тужба против ФИНА, барајќи да се укине забраната за учество
Спорт

Александар Илиевски најдобар на Велешкиот пливачки маратон

А1он
Александар Илиевски, репрезентативец и член на Пливачката федерација на Македонија без конкуренција беше најдобар на денешниот „Петти јубилеен Велешки маратон на Езерото Младост“ на пет
Спорт

Петти велешки пливачки маратон на езерото „Младост“

А1он
На езерото „Младост“ во близина на Велес ќе се одржи петтото издание на традиционалниот „Велешки пливачки маратон“. Организатор е Општина Велес под покровителство на Пливачката
Спорт

Петти велешки пливачки маратон в сабота на езерото „Младост“

А1он
Петтото издание на традиционалниот пливачки маратон на езерото „Младост“, што го организира Општина Велес под покровителство на Пливачката федерација на Македонија ,а заедно со ЗГ
Спорт

Марко Пејчиноски, малиот херој на маратонското пливање во Охрид

А1он
Дванаесетгодишниот Марко Пејчиноски е новиот херој на охридското маратонско пливање. Тој вчера за 9:02 часа во екстремно неповолни временски услови на силен ветер и голем
Спорт

Пливачката Јаневска постави државен рекорд на 50 метри делфин

А1он
Македонската пливачка Ана Јаневска учествуваше на отвореното првенство во Нетанија, Израел каде имаше успешен настап. Освои златен медал во дисциплината 50 метри делфин и постави