Одложен годинешниот Илинденски мал пливачки маратон во Охрид

Од:

Поради ситуацијата со коронавирусот и зголеминиот број туристи во Охрид, организаторите решија да го одложат 41. Илинденскиот мал пливачки маратон.

Според последните информации, маратонот нема да се одржи во предвидениот реводен термин на 2 август, туку во некој од наредните викенди. Точниот термин за одржување ќе биде дополнително соопштен.

Организатор на традиционалниот спортски настан е пливачкиот клуб „Охридски бранови“, а покровител е градоначалникот Константин Георгиески, односно Општина Охрид.

Претходно, Пливачката федерација ја откажа организацијата на Големиот пливачки маратон кој воопшто нема да се одржи оваа година поради КОВИД кризата. Откажана е и 10-километарската трка од светската серија на ФИНА. 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Босанецот Мехо и зимава ја преплива реката Уна, традицијата е долга над 40 години

Жарко Настоски

Над 300 млади пливачи на Зимското национално првенство во мали базени

Ана Ололовска

Националната пливачка федерација ќе поднесе кривични пријави, ако биде спречена да гласа на утрешното Изборно собрани на МОК

Ана Ололовска

Откажан Охридскиот пливачки маратон

Ана Ололовска

Светскиот шампионат во пливање одложен за 2022 година

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пливање на суво: Вежби за одржување на спортскиот дух

Ана Ололовска