Втор по ред пливачки маратон од Ксамил, Албанија до Крф, Грција

Од:

Околу 70 пливачи од повеќе земји од светот, како Италија,Велика Британија, Ирска, Франција, Австралија, Грција па дури од Нов Зеланд учествуваа на вториот по ред пливачки маратон од Ксамил, Албанија до Крф, Грција.

-Пливачкиот маратон е востановен заради промоција на туризмот и културното наследство, но и во чест на големиот број Албанци кои се обидоа пливајќи да го преминат каналот за време на албанскиот комунистички режим, изјави Аурон Тале, директор на Националната агенција за крајбрежјето.

Од Ксамил кон Крф е најтесниот дел од Каналот на Крф, во должина од 3,2 километари каде многу луѓе беа заробени и убиени обидувајќи се да избегаат кон Грција пливајќи.

-На овој величенстен настан за жал и годинава немавме албански пливачи. Се надевам дека Албанците ќе дојдат за нивно задоволство во наредните години а поголем интерес ќе покажат и локаланите власти и жителите,заблежува Тале.

Според него сосема различна сликата била на грчкиот остров,каде натпреварот завршувал како еден вид празник.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Босанецот Мехо и зимава ја преплива реката Уна, традицијата е долга над 40 години

Жарко Настоски

Над 300 млади пливачи на Зимското национално првенство во мали базени

Ана Ололовска

Националната пливачка федерација ќе поднесе кривични пријави, ако биде спречена да гласа на утрешното Изборно собрани на МОК

Ана Ололовска

Китата победник на Лондонскиот маратон

Ана Ололовска

Викендов ќе се трча најдолгиот 107-километарски „Охрид Ултра Трејл“ маратон

Ана Ололовска

Во Крушево викендов за првпат пливачки маратон „Тоше Проески“

Жарко Настоски