Националната пливачка федерација ќе поднесе кривични пријави, ако биде спречена да гласа на утрешното Изборно собрани на МОК

Од:

Претседателот на Националната пливачка федерација (НПФ), Александар Филипчев на денешната прес-конференција, апелира, да им биде дозволено со свој претставник да учествуваат на утрешното Изборно собрание на Олимпискиот комитет на Северна Македонија.

Филипчев предупреди дека НПФ ќе поднесе кривични пријави во случај да им биде, како што рече, одземено легитимното право на глас.

– Ги известуваме медиумите и македонскста јавност дека доколку на претстојното Изборно собрание од страна на Олимписки Комитет на Северна Македонија (ОКСМ) не биде дозволено учество на претставник на Националната Пливачака Федерација, туку наместо нас се дозволи учество на таканаречената и правно непостоечка и измислена „Пливачка федерација на Северна Македонија“ (со самонаречен претседател Александар Маленко) кој е нерегистриран субјект во Централниот регистар на Република Северна Македонија, тогаш ќе поднесеме кривични пријави против: Претседателот на МОК Васил Тупурковски, Генералниот секретар на ОКСМ Сашо Поповски, членовите на верификационата Комисија на изборното собрание на ОКСМ , записничарот и оверувачите на записникот од собранието на ОКСМ закажано да се одржи за 28.10.2020 година, изјави Филипчев.

Првиот човек на НПФ додаде дека Александар Маленко лажно се претставува како претседател на непостоечката Пливачка федерација на Северна Македонија.

– Собранието на ОКСМ иако претходно писмено и со приложени дикументи од Централниот регистар се известени од нас дека Пливачка Федерација на Северна Македонија со претседател Александар Маленко не е регистрирана во Централниот Регистар на Република Северна Македонија, дека не постои и дека е измама. На минатото собрание на Олимписки Комитет на Северна Македонија што се одржа на 21.12.2019 година раководството дозволи учество на федерација што нигде не постои во институциите на државата за што ние против членовите на верифакациона комсија, против оверувачите на записникот и против лажно претаставнеиот делегат на непостоеечката федерација кој со цвојот потпис го потврдил учетсвото на тоа собрание Владимир Пејковски веќе испративме кривични пријави, кажа тој.

Филипчев го повика Јавното обвнителство на Република Северна Македонија да утврди дали Олимписки Комитет на Северна Македонија во изминатите година дена, финансирал проекти и исплаќал средства на „Пливачка Федерација на Северна Македонија“.

На прес-конференцијата беа презентирани документи од Централен регистар на Република Северна Македонија каде се гледа дека Александар Маленко кој беше претседател на Пливачката Федерација на Македонија е разрешен и на негово место е избран Александар Филипчев, а на истото собрание Пливачката Федерација на Македонија е преименувана во Национална Пливачка федерација.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Босанецот Мехо и зимава ја преплива реката Уна, традицијата е долга над 40 години

Жарко Настоски

Над 300 млади пливачи на Зимското национално првенство во мали базени

Ана Ололовска

Одложен годинешниот Илинденски мал пливачки маратон во Охрид

Жарко Настоски

Светскиот шампионат во пливање одложен за 2022 година

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пливање на суво: Вежби за одржување на спортскиот дух

Ана Ололовска

Одложено и пливачкото ЕП во Будимпешта

А1он